Genel

Hadron Çarpıştırıcısı – CERN

By tarih 4 Mayıs 2016

 

Google, İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olma özelliğini taşıyan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi – CERN laboratuvarlarını da fotoğraflayarak Google Maps Sokak Görünümü’ne (Street View’e) eklenen mekanlara dahil etti.

2011 yılında fotoğraf çekimlerine başlayan Google, nihayet düzenlemeleri bitirdi ve merak edenler için 3 boyutlu olarak CERN’i gezebilme imkanı verdi. Büyük Hadron Çarpıcısı‘nın ev sahipliği yaptığı CERN laboratuvarlarını kolay bir şekilde gezilebilmesini sağlayan Google, aynı zamanda gezerken bazı deneyler hakkında bilgiler de veriyor. Laboratuvarlarından, kontrol merkezlerine; deneylerden yeraltı tünellerine kadar hemen hemen bütün detaylarını görebileceğiniz bu gezideki bazı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Haritanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yapılan deneylere ait 300 terabaytlık veriyi açık şekilde herkesin kullanımına sundu.

Open Data portalı üzerinden erişime açılan 300 terabaytlık verinin 100 terabaytını ise Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) oluşturuyor. Bu verilerin içerisinde ise bilimadamları tarafından kullanılan ham veri kümeleri, düşük seviye bilgisayar gücüyle bile analiz edilebilen sadeleştirilmiş veriler, simüle edilmiş veriler ve daha fazlası yer alıyor.Cern-Deneyi-Simulasyon

Verilerin herkese açılması, halkın kafasındaki soru işaretlerini gidermesi bakımından da önem taşıyor. Zira bu çalışma sayesinde CERN’e üye olan 29 ülkenin vatandaşları, paranın nereye harcandığını kendi gözleriyle görebiliyor.

Verilerin halka açılmasının ardındaki amaç sadece bu değil elbet. Öyle ki bu verilere diğer bilimadamların da erişmesiyle, deneye farklı açılardan bakma imkanı doğabilecek. Bu da bugüne kadar yapılan deneylerde gözden kaçan noktaların tespit edilmesine ortam sağlamış olacak.

Veriler aynı zamanda bir eğitim aracı olarak da kullanılabilecek. CERN’in indirilebilir sanal makinesi sayesinde lise ve üniversite öğrencileri, geleceğin parçacık fizikçileri olma konusunda önemli bir kaynak elde etmiş olacak.

İlgili verilere opendata.cern.ch adresinden ulaşabilirsiniz.

TAGS
RELATED POSTS

YORUM YAP

Yaşar Cantürk
Balıkesir

Müdür Yardımcısı | Bilişim Teknolojileri Öğretmeni | Profesyonel Yaşam Koçu | Fotoğrafçı | STK | Mersus

instagram
  • Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun
  • #sünnetolmadanümmetolmaz
  • Şüphesiz O, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  • Bayramınız mübarek olsun
Reklam
Facebook